Servikal Disk Hernisi (Boyun Fıtığı)

Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi)

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyunda 7 adet omurga mevcuttur. Bu omurgaların arasında disk denilen yastıkcıklar ağırlığın eşit olarak dağılmasını ve omurga dinamiğini sağlar. Bu yapının çeşitli nedenlere bağlı olarak yırtılması sonucunda diskin omurilik kanalı ve sinir kökü kanalına girmesiyle boyun fıtığı oluşur.

Boyun Fıtığının Belirtileri nelerdir?

Sıklıkla kolda ağrı, uyuşma, güçsüzlüğe neden olur. Omuriliğe bası yapan orta hat fıtıklarında zaman içerisinde omurilikteki hasara bağlı olarak dengesizlik, merdiven inerken zorluk çekme, yürüme bozuklukları gibi bulgulara neden olabilir.

Boyun Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Geçirilmiş travma, masa başında ya da bilgisayar karşısında uzun süreli boyunun kötü pozisyonda tutulması, kemik yapısı ve diskte yaşın ilerlemesine bağlı olarak dejenerasyon, romatizmal hastalıklar boyun fıtığına neden olabilir.

Boyun Fıtığının Tanısı Nasıl Konulur?

Boyun fıtığında ağrı çok şiddetlidir ve aniden başlar. Genellikle boyun ağrısı belirgin değildir. Daha sıklıkla sırt ile göğüste hissedilen ağrı ve kasılmayla başlar. Sinire ve sinir köküne baskı artarsa, uyuşukluk ve elde güç kaybı görülebilir.

Muayene eden doktor fıtığın varlığını ve seviyesini % 80 oranında tespit edebilir. Kesin tanı için boyun grafisi, tomografi, MR, EMG gibi radyolojik tetkikler uygulanarak teşhis belirlenir.

Boyun Fıtığında Medikal Tedaviler Nelerdir?

Boyun fıtıkları omurilik ve sinir köküne ileri düzeyde bası yapmıyorsa ilaç tedavisi, fizik tedavi, boyunluk, boyun egzersizleri gibi konservatif yöntemlerle tedavisi mümkündür. Fizik Tedavi seansları uygulanarak iyileşmenin durumuna göre seanslar bitirilebilir veya uzatılabilir. Egzersiz, boyunda bulunan dokular arasında var olan dengenin devam etmesini, kasların kuvvetlenerek dış etkilerden kolay etkilenmemesini, kaslardaki sertlik ve gerginliğin azalmasını böylece de hastalıktan korunmayı ve iyileşmeyi sağlar.

Boyun Fıtığında Cerrahi Tedavi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

  • Kolda diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen şiddetli ağrı,
  • El ve kollarda güçsüzlük, uyuşma,
  • Dengesizlik, denge testlerinde bozulmanın saptanması.

Boyun Fıtığında Hangi Cerrahi Tedavi Uygulanır?

Bugün için en etkin tedavi mikrodiskektomidir. Mikroskop altında küçük bir kesiden girilerek fıtığın boşaltılması ve omurilik, sinir kökünün rahatlatılması amaçlanır. Sıklıkla diskin boşaltıldığı bölgeye kafes titanium implantlar konulur ve boyunun çökerek normal yapısının bozulmasının ve sinir kökü kanalının sıkışmasının önüne geçilir.

Boyun Fıtığı için Doktor Önerileri

Boyun için önerilen egzersizleri mutlaka uygulayın.Doktor tarafından önerilmişse kısa süreli korse takılabilir.Dik oturun ve dik yürüyün.Telefonu omuz-boyun arasında tutarak konuşmayın.Saçlarınızı ıslak bırakmayın. Kuruturken havanın boynunuza gelmemesine dikkat edin.Şişeden içmeniz gerektiğinde başınızı arkaya atarak içmeyin, pipet kullanın.Koltuk kenarına başınızı koyarak TV izlemeyin ve uyumayın.Ağırlıkları her iki elinize eşit olarak bölerek taşıyın.Klima ve esintili yerlerden kaçının.Başınızla yük taşımayın, ağır cisimleri çekmeyin, itmeyin kaldırmayın.

Fıtık Dahil Boyunda Oluşan Ağrıların % 90’ı Doğru Medikal Tedavi İle İyileşebilir.

Boyun fıtığından korunmak için neler yapmalıyım?

Boyun kaslarını güçlendirmek için düzenli olarak yürüyüş ve boyun egzersizleri yapmak gerekir. Ayrıca yüzme gibi sporlar da faydalı olacaktır. Özellikle masa başı işi yapan kişilerde kötü pozisyonda uzun süreli çalışmamaya özen göstermeleri gerekir.

Boyun fıtığım var ne zaman ameliyat olmam gerekir?

Boyun fıtıklarının çok az bir bölümü ameliyat gerektirir. Kol ve ellerde ağrı, güç kaybı, uyuşma, güçsüzlük olması ameliyat gerektirir. Omurilik basısı yapan boyun fıtıklarında dengesizlik oluşabilir ve kalıcı olabilir. Bu durumda omurilik hasarı oluşmadan bası yapan fıtığın alınması gerekir.

Boyun fıtığında ameliyat çözüm müdür?

Mikroskop altında yapılan mikrodiskektomi yöntemiyle başarı oranı yüksektir. Mevcut şikayetler ortadan kaldırıldığı gibi ağrıdan dolayı düşmüş olan hastanın yaşam kalitesi yükselir. İleriye dönük oluşacak problemlerinde önüne geçilmiş olur.

En başarılı yöntem hangisidir?

Bugün için en başarılı efektif yöntem mikrodiskektomi yöntemidir. 2 cm lik bir cilt kesisi ile mikroskop altında yapılan bu ameliyatla fıtığın tamamını emniyetle almak mümkündür. Boyun fıtığı tedavisinde en güvenilir ve başarılı yöntemdir.

Ne zaman çalışabilirim?

Ameliyat sonrası ertesi gün taburcu edilen hastanın normal prosedürde 1 hafta sonrasında normal yaşamına dönmesi beklenir.